Tanıtım

Bangsamoro –Türk Eğitim Akademisi (BTEA)

TANITIM-BİZ KİMİZ?

BTEA  Filipinler mindanao Bangsamoro bölgesinde  kurulmuş bir eğitim kuruluşudur.

BTEA 2018 yılında   Deniz Feneri Derneği, İnsan Vakfı (İnsan ve Medeniyet Hareketinden), Ribat İnsani yardımı, Hayrat İnsani Yardım Derneği, Cansuyu Derneği,  (UHUB) Uluslararası Hukukçular Birliği, Sasa & Sasa Vakfının birlikte  oluşturduğu insani yardım konsorsiyum ile finansa edilen Filipinler mevzuatına göre kurulmuş bir eğitim kuruluşudur.

BTEA Eğitim Kuruluşunun Amacı

Filipinler Bangsamoro bölgesinde yaşayan   halkın  değerlerine uygun olarak  ilk okuldan başlayarak Üniversiteye kadar  eğitim ihtiyaçlarını karşılamayı amaçlamaktadır.

 

BTEA Eğitim Kuruluşunun Tarihçesi

 BTEA 2019 dan bu yana bölgede  üniversite kurma yolunda  yoğun bir çaba içine girmiştir. Bu amaç doğrultusunda öncelikle arazi satın alınmış, üniversite inşaatının mimari projeleri hazırlamıştır.

  1. 2022 yılında ise izin ve kuruluş işlemleri yürütülmüş olup, Filipinler Yüksek Öğretim Kurumuna başvurular yapılmış,  yüksek öğretim ilk ve orta öğretim eğitim izni  alınmıştır.
  2. BTEA Bangsamoro bölgesi Cotabato şehrinde bulunan ‘’Şerif Evliya Akademi’’ adı altındaki okulu 11 derslikli binalarıyla birlikte, 15 dönüm araziyi  50 yıllık tahsisi ile devir almıştır.
  3. Devralınan okuldaki tüm yapılar ve mevcut derslikler 2022 yılında yaklaşık 200.000 Dolar harcama yapılarak yenilenmiş ve kullanıma hazır hale getirilmiştir.
  4. Diğer yandan Üniversite yerleşkesine ilişkin binalardan ilk bina inşası için ruhsat ve izin işlemleri alınmış inşaata başlanmıştır. İnşaat halen  devam etmektedir. 
  5. 2023-2024 Eğitim Öğretim yılı içinde İslami İlimler Fakültesi, Turizm Fakültesi, Deniz ve Su Ürünleri Fakültesi, olmak üzere toplam 3 fakülte ve  60 öğrenci kapasitesi ile hazır bulunan geçici olarak 11 derslikte eğitim öğretim başlayacaktır.